Sıkça Sorulan Sorular

Eserlerimi müzayede dışında hemen satabilir miyim?

Eserlerini galeri yolu ile satmayı planlayan eser sahipleri için galerimiz aracılığıyla portföyümüzdeki koleksiyonerlere doğrudan satış imkanı vardır. Eserler uygun bulunduğu takdirde doğrudan tarafımızca da satın alınabilir.

Ne tür eşyalar ve eserler müzayedelerimizde değerlendirilmektedir?

Osmanlı gümüşleri, Beykoz cam objeler, Türk seramik sanatı eserleri (Kütahya, Çanakkale, İznik), tombak eserler, Uzak Doğu porselenleri, Avrupa yapımı porselenler, antika veya tasarım gümüşler, mobilyalar, hat ve çeşitli el yazması eserler, halı, kilim ve tekstil, Türk ve Batı resim sanatının önemli imzalarına ait klasik, çağdaş ve modern tablolar, Türk ve Batı sanatına ait heykeller müzayedelerimizde değerlendirilebilir. Arkeolojik eserler, eski yapılardan alınmış çini karolar, mimari unsurlar, kondisyonu düşük olan antika objeler ve benzeri koleksiyon objeleri müzayedelerimizde değerlendirilmez.

Elimde bulunan antika değerli mi?

Bu soru ile sık karşılaşıyoruz. Antikanın değerli olabilmesi için geçmişin sanat özelliğini taşıması, 100 yıla yakın bir eskilik, nadirlik ve eserin iyi durumda bulunması antikanın değerini arttıran özelliklerdir. Günümüze daha yakın zamanlarda yapılmış, sanat özelliği taşıyan bazı objeler ve tablolar da antika kapsamına girmektedir. Yukarıdaki özellikleri taşıyan bir eşya "eser" sınıfına girmektedir.

Ekspertiz hizmeti için bir ücret ödeyecek miyim?

MiniMezat müzayede evi  ekspertiz hizmeti ücretsizdir.

Müzayedeye eser vermek için ne yapmalıyım?

Öncelikle müzayede kuruluşuna eserinizin ekspertizini (değer biçme) yaptırmalısınız. Eserin değeri konusunda karşılıklı anlaşmaya vardıktan sonra eserinizi gerekli araştırmaların ve katalog çalışmalarının yapılabilmesi için müzayede kuruluşuna teslim etmeniz gerekmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için +905422553900 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Katalog basımı, sergileme ve tanıtım için ücret ödeyecek miyim?

Bu hizmetlerin tamamı ücretsizdir. Eserlerinizle ilgili bu alanlarda yapılacak tüm harcamalar şirketimiz tarafından karşılanmaktadır.

Eserim satılmadığı takdirde herhangi bir ücret ödeyecek miyim?

Eserin satılmaması durumunda eser sahibi eserini hiçbir ücret ödemeden geri alabilir ya da galerimizde satışa bırakabilir.

Eserim satıldığı takdirde gelir vergisi ve benzeri bir vergilendirme söz konusu mu?

Eserin satışından sonra şirketimize sadece %15 komisyon ve komisyon KDV'si (%18) ödenecek, bunun haricinde bir vergi söz konusu olmayacaktır.

Tüm eserler için ücretsiz ekspertiz hizmeti alınabilir mi?

Evet Alabilirsiniz.